ana menü
haberdar ol
e-posta adresiniz

arama

bağlantılar

Tarihselden Güncele Kürt Gerçeği

Tarihselden Güncele Kürt Gerçeği
Kitabın adı
Tarihselden Güncele Kürt Gerçeği
Yazar
Mehmet Kemal Işık (Torî)
ISBN
975-431-113-7
Baskı
1. Baskı
Baskı Yılı
2000
Sayfa
192 Sayfa
Kağıt
Avrupa Kağıt
Boyutları
13,5x19,5
Fiyat
11 TL
%40 indirimli (200.− TL ve üzeri yapılan alımlarda geçerlidir.) 6.6 TL

Kürtler millet sözcüğünün sözkonusu olmadığı, ümmetçiliğin öne çıktığı ortaçağın koyu karanlığında devlet erklerini yitirmiş, ülkeleri istilacı devletler tarafından ele geçirilmiş, tüm maddi değerlerinin yağmalanmasının yanında kültürel değerlerine de sahip çıkılmıştır. Yüzyıllar süren ve günümüze değin ulaşan bu sürede Kürt toplumu içinden yüzlerce bilgin ve de dönemlerini etkilemiş, ünleri yüzyılları aşmış ünlü kişiler yetişmiştir. Ancak dinin egemen olduğu ortaçağın bu karanlık döneminde yetişen Kürt bilgin ve ünlüleri, bir devletlerinin olmamalarından kendi toplumundan çok komşu halklara yararlı olmuşlardır.

Kürtler tarihlerinin ilk çağlarından beri toplumsal düzenlerinde köklü hanedanların yönetimlerinde bağımsız boy beylikleri şeklinde örgütlenerek günümüze değin gelmişlerdir. Yönetime egemen hanedanlar büyük birer toprak sahibi olmaktan çok soylu ailelerdi. Aşiretleri tarafından geçimleri en yüksek düzeyde sağlanan bu boy beyleri dıştan güçlü saldırılar karşısında kalmadıkça bağımsız boy beyliklerinden meydana gelen konfederasyonlar kurmaya gitmemişlerdir. Yine bu beyler dönemlerinde otorite boşluğundan yararlanarak bölgelerinde devletlerini kurmuşlardır.

Birinci Dünya Savaşı sonrasında meydana gelen uyanışta Kürt Aydınları kendi halkının hak ve özgürlüklerini savunmada gerek kişisel ve gerekse örgütlü olarak yerlerini almış, bu alanda uğraş vermişlerdir. Dönemlerinde başlayan direnişlere danışman olarak katılmışlardır. Bu direnişlerin kırılması sonucunda Kürt Aydınlarından bir kısmı kendilerini darağacında bulurken, bir kısmı da sığınmacı olarak diğer ülkelere gitmek zorunda kalmışlardır. Bu aydınların yaşamı ve mücadelesi elbette örnek alınacak ve bu örneklerden çok yönlü dersler çıkarılacak düzeydedir.

Sorun Yayınları Kolektifi Teknik Büro