ana menü
haberdar ol
e-posta adresiniz

arama

bağlantılar

Bilim Tarih ve Metodoloji -Kürt Tarih Yazımı-

Bilim Tarih ve Metodoloji -Kürt Tarih Yazımı-
Kitabın adı
Bilim Tarih ve Metodoloji -Kürt Tarih Yazımı-
Yazar
Medeni Ayhan
ISBN
975-431-097-1
Baskı
2. Baskı
Baskı Yılı
2000
Sayfa
192 Sayfa
Kağıt
Avrupa Kağıt
Boyutları
13,5x19,5
Kapak Resmi
P. Brugel
Fiyat
11 TL
%40 indirimli (200.− TL ve üzeri yapılan alımlarda geçerlidir.) 6.6 TL

Genç araştırmacı-yazar Medenî Ayhan, "Bilim Tarih ve Meto-doloji-Kürt Tarih Yazımı-Polemikler ve Çatışan Sapma Eğilimler" isimli kitabında, taraflı ve Marksist kimliği ile, Marksist Metodo lojiye sahiplenip bağlı kalarak, bilim dışı tarih anlayışlarım çe şitli yönleriyle açığa vuruyor.

"Günümüzün, tarihsel ve toplumsal koşullarında ulus dışı, yani bütünüyle "Evrenselleşmiş" gibi sunulan tarih yazımı kadar, salt millî (ilkel milliyetçi-evrensellikten soyutlanmış) veya salt ulusçu (dar ulusçu) bir bakışın ürünü olanlar da, Marksist Tarih Tezine ve Metodolojisine aykırıdır. Tarih yazımında ortaya çıkan ve çatışan bu türden sapma anlayışlar, burjuva tarih tezinin ver siyonlarıdır. Burjuva tarih tezinin versiyonları bilimsel olmadığın dan, halkların tarihleri ulusal ve sınıfsal motifler iç içe olmak üzere yazılmalıdır.

Bilimsel bir tarih yazımı için burjuva tarih tezi ve metodonun materyalistçe reddedilmesi zorunludur. Burjuva tarih tezinin kav ram ve kategorileriyle metodunu referans noktası yapmadan tarih yazıcılığına girişmek, diyalektik tarihsel materyalist teori ve metodun zorunlu bir gereğidir.

Sorun Yayınları Kolektifi Teknik Büro